Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie podkarpackich szkół, którzy w dowolny sposób mieli zaprezentować swoje pomysły na wykorzystanie unijnych dotacji. Podczas Gali Finałowej autorzy najlepszych projektów odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Konkurs był poprzedzony wizytą konsultantów Sieci Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich w stu podkarpackich szkołach, gdzie prowadzone były zajęcia informacyjne. Na konkurs wpłynęły 42 prace. Poziom był bardzo wyrównany. Komisja oceniająca, składająca się z konsultantów Sieci Punktów Informacyjnych brała pod uwagę pracochłonność, oryginalność projektu i atrakcyjność pracy. W każdej z kategorii przyznawano punkty od 1 do 5.
Przygotowane prace wymagały dużo wysiłku i zaangażowania.
Dzieci ze szkoły w Łopuszce Wielkiej, które zajęły I miejsce wśród szkół podstawowych, stworzyły makietę przedstawiającą Dom Talentów. To takie miejsce, w którym można by było rozwijać talenty z muzyki, sztuki i sportu, bo u nas na wsi nie ma takich możliwości – tłumaczył Jakub Skóra – jak ktoś chce się uczyć w szkole muzycznej to musi jeździć ponad 20 kilometrów do Przeworska.
Poziom prac konkursowych był bardzo wysoki.
Pięcioosobowa grupa z Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym, która była najlepsza wśród gimnazjalistów, zbudowała makietę Rozrywkolandu – miejsca zabaw dla młodzieży. Jedna z autorek - Marcelina Bosek – tak mówi o wspólnym projekcie: Nie ma w naszej gminie takiego miejsca, w którym moglibyśmy się spotykać ze znajomymi, żeby był na przykład basen, albo inne atrakcje.
Klasa II z Zespołu Szkół w Przecławiu – najlepsza w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - nakręciła z kolei kilkunastominutowy film o problemach z komunikacją miejską i potrzebie stworzenia powietrznych teleportatorów. Sami napisaliśmy scenariusz, sami kręciliśmy film i montowali go - mówiła Alicja Kozioł – ale warto było, bo teraz czeka nas super nagroda w postaci wycieczki!
Pamiątkowe zdjęcie z Gali Finałowej.