15 marca br. weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–20201. Na realizację PROW 2014-2020 przeznaczono 8,6 mld euro z UE.
Ustawa określa spójne z przepisami unijnymi zasady realizacji polityki rozwoju obszarów wiejskich. Z jej treści dowiadujemy się jakie podmioty zaangażowane będą w realizację Programu i jakie będą miały zadania, a także jakie będą warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej. Nowe przepisy regulują również zasady doradzania podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy oraz beneficjentom Programu.
Zgodnie z ustawą, PROW 2014-2020 przewiduje wsparcie transferu wiedzy do rolnictwa i działalności informacyjnej, wsparcie usług doradczych w zakresie zarządzania gospodarstwem rolnym, a także wsparcie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych. Program przewiduje również wspieranie inwestycji w gospodarstwach rolnych, przetwórstwa produktów rolnych, a także projektów ukierunkowanych na przywracanie potencjału produkcji rolnej na obszarach zniszczonych w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof. Inwestycje w rozwój obszarów leśnych, tworzenie grup zrzeszających rolników, przedsiębiorców i jednostki naukowe oraz organizacji producentów, działania rolno-środowiskowo-klimatyczne, dopłaty na rolnictwo ekologiczne – one również przewidziane są do dofinansowania w ramach PROW 2014-2020.
Co ważne w Programie zapisano także pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez młodych rolników oraz na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.
Treść ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000349