Portal Funduszy Europejskich Województwa Podkarpackiego

 Flaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

Logo Podkarpackiego. Symbol abstrakcyjny, nawiązuje do lotnictwa, nowoczesnej technologii i przyrody

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako Instytucja Pośrednicząca dla Osi III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, w związku z wątpliwościami pojawiającymi się w toku procedury konkursowej w konkursach zamkniętych nr 1/PRK/POWER/3.1/2015 oraz 1/ANTP/POWER/3.4/2015, przedstawia interpretację Instytucji Zarządzającej ws stosowanego w obu ww. konkursach pojęcia „grupy uczelni”.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. poz. 1146, z późn. zm.) (dalej: „ustawa”) w celu wspólnej realizacji projektu, w zakresie określonym przez instytucję zarządzającą krajowym programem operacyjnym albo instytucję zarządzającą regionalnym programem operacyjnym, może zostać utworzone partnerstwo, przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, realizujące wspólnie projekt, na warunkach określonych w porozumieniu albo umowie o partnerstwie.

W związku z powyższym każdy projekt, który ma być realizowany wspólnie przez co najmniej dwa podmioty, wnoszące do niego określone zasoby, należy uznać za projekt partnerski w rozumieniu ustawy, z zastrzeżeniem art. 33 ust. 8, zgodnie z którym przepisów ust. 1–7 nie stosuje się do projektu hybrydowego, o którym mowa w art. 34 ust. 1 oraz w przypadku gdy odrębne przepisy przewidują inny sposób określania podmiotów wspólnie realizujących projekt. W uzasadnieniu do ustawy wskazano, że sytuacja taka będzie miała miejsce m.in. w przypadku realizowania projektów, wpisujących się w zakres wparcia objęty danym programem operacyjnym na lata 2014-2020, przez konsorcja naukowe, o których mowa w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620).

Mając na uwadze powyższe podstawą wspólnej realizacji projektu przez uczelnie tworzące „grupę uczelni” powinny być odrębne, powszechnie obowiązujące przepisy prawa, a – w przypadku braku odrębnej podstawy prawnej – umowę zawartą w celu wspólnej realizacji projektu należy traktować jako umowę, której warunki, tryb zawarcia, a także niezbędne postanowienia określa art. 33 ustawy.

Jednocześnie ukonstytuowanie „grupy uczelni” na potrzeby wdrażania projektu w ramach III osi priorytetowej PO WER nie może nastąpić w trybie bezumownym, gdyż w takim przypadku uczelnia będąca wnioskodawcą nie miałaby podstaw do egzekwowania wykonywania w ramach tego projektu przez pozostałe uczelnie wchodzące w skład grupy określonych obowiązków, których realizacja została zadeklarowana we wniosku o dofinansowanie i była brana pod uwagę w ramach oceny spełniania kryteriów wyboru projektów mających zastosowanie w ramach danego konkursu.

Back to top