Portal Funduszy Europejskich Województwa Podkarpackiego

 Flaga Unii Europejskiej. Niebieskie tło z dwunastoma gwiazdkami w kolorze złotym

 

Logo Podkarpackiego. Symbol abstrakcyjny, nawiązuje do lotnictwa, nowoczesnej technologii i przyrody

Jak skorzystać z Funduszy? (linki zewnętrzne)

""  ""  ""  ""  ""  ""  ""

 

 

{slides=Wykonanie elewacji pałacu i pawilonu wraz z robotami towarzyszącymi w Zespole Pałacowo – Parkowym w Tyczynie|close}

Nazwa projektu

Wykonanie elewacji pałacu i pawilonu wraz
z robotami towarzyszącymi w Zespole Pałacowo – Parkowym w Tyczynie

Program operacyjny

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2007 - 2013

Nr i nazwa działania

Oś priorytetowa VI Turystyka i kultura

Wartość projektu

2 797 499,38 PLN

Wkład Unii Europejskiej

2 377 874,46 PLN

Celem projektu była rekonstrukcja i ochrona bogatej w detale architektoniczne elewacji pałacu i pawilonu, a tym samym zachowanie dziedzictwa kulturowego. Przeprowadzone prace miały na celu przywrócenie historycznego wyglądu obiektów, poprawienie ich estetyki, stanu technicznego i odtworzenie niszczejących elementów dekoracyjnych elewacji. W ramach projektu zrealizowane zostały działania mające na celu materialną poprawę stanu zabytków, ich rewitalizację oraz zwiększenie dostępności do nich mieszkańców i turystów.

{slides=Park historyczny Blizna i Pustków - droga pamięci i pojednania}

Nazwa projektu

Park historyczny Blizna i Pustków - droga pamięci i pojednania.

Program operacyjny

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013

Nr i nazwa działania

Oś priorytetowa 6 Turystyka i kultura

Wartość projektu

3 675 216,71 zł

Wkład Unii Europejskiej

2 866 455,49 zł

Celem projektu jest stworzenie warunków do rozwoju turystyki i kultury na terenie województwa, poprzez wykorzystanie wyjątkowo korzystnych walorów historycznych, przyrodniczych, krajobrazowych, z uwzględnieniem wartości czystego środowiska. Przedsięwzięcie ma na celu kultywowanie pamięci historycznej. Władze samorządowe zaplanowały stworzenie odpowiedniej infrastruktury umożliwiającej zdobywanie wiedzy na temat obozów pracy przy „Górze Śmierci" oraz poligonu SS znajdującego się na terenach sąsiedniej miejscowości Blizna. U podnóża Góry Śmierci w Paszczynie, Miejsca Pamięci 15 tys. zamęczonych więźniów powstały obiekty muzealne, wśród których znajdują się: rekonstrukcje baraku obozowego oraz baraku poligonowego dla żołnierzy niemieckich, makieta obozów pracy dla Żydów, jeńców radzieckich oraz Polaków, budynek główny mieszczący dawną wartownię i magazyn broni.

{slides=Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno}

Nazwa projektu

Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

Program operacyjny

Innowacyjna Gospodarka 2007-2013

Nr i nazwa działania

6.4: Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym

Wartość projektu

23 668 154, 55 PLN

Wkład Unii Europejskiej

9 227 608, 64 PLN

Celem głównym projektu było stworzenie konkurencyjnego i innowacyjnego produktu turystycznego o charakterze unikatowym i ponadregionalnym. Opierając się na bogatej tradycji produkcji szkła w Krośnie utworzona została grupa atrakcji turystycznych połączonych wspólnym tematem jakim jest „szkło”. Projekt Centrum Dziedzictwa Szkła jest przedsięwzięciem, które nie tylko ma szansę to zmienić, ale już zmienia ten stan rzeczy. W jego ramach powstał zespół atrakcji z obiektem głównym Centrum na czele, które prezentują w sposób nowoczesny i atrakcyjny nieobecny dotąd w polskiej turystyce i kulturze temat. Do turystów przemawiają przede wszystkim: interakcja, bezpośredni kontakt z ludźmi od dawna pracującymi w hutnictwie szkła, nowoczesne środki prezentacji, różnorodność programu zwiedzania (różne aspekty hutnictwa szkła i szklanej twórczości prezentowane w różnych miejscach) i dopasowanie oferty do potrzeb współczesnego turysty. Dzięki temu wizyta w krośnieńskim Centrum jest niezapomnianym wydarzeniem, pozwalającym odkryć lub spojrzeć na szkło w zupełnie inny sposób.

{slides=Adaptacja zespołu parkowo-zamkowego w Dzikowie dla potrzeb Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega-etap III}

Nazwa projektu

Adaptacja zespołu parkowo-zamkowego w Dzikowie dla potrzeb Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega-etap III

Program operacyjny

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2007 - 2013

Nr i nazwa działania

3.2 Obszary podlegające restrukturyzacji

Wartość projektu

6984226,22

Wkład Unii Europejskiej

2646603,50

Celem realizacji zadania była rewaloryzacja zamku w Dzikowie stanowiącego obiekt dziedzictwa kulturowego miasta i regionu i jego adaptacja na cele muzealne. Rezultaty osiągnięte dzięki realizacji Projektu znacznie podniosły rangę Tarnobrzega jako jednego z ośrodków życia kulturalnego w województwie. Projekt odtwarza historyczną rezydencję zasłużonego dla Polski rodu Tarnowskich poprzez wyremontowanie struktury budowlanej obiektu, wprowadzenie kompletu nowych instalacji technicznych, odtworzenie historycznej dyspozycji wnętrz zamkowych z XV, XVII i XVIII wieku, konserwację zachowanych elementów wyposażenia i urządzenie całości jako muzeum wnętrz z położeniem nacisku na rekonstrukcję większości z nich do stanu historycznego znanego z dawnych opisów, inwentarzy i zachowanej ikonografii.

{slides=Galicyjski Rynek - budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku}

Nazwa projektu

Galicyjski Rynek- budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku

Program operacyjny

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

Nr i nazwa działania

11.2 Rozwój oraz poprawa stanu Infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym

Wartość projektu

20 875 850,73

Wkład Unii Europejskiej

11 8851 818,40

”Galicyjski Rynek” to najnowsza i najbardziej prestiżowa realizacja w sakli europejskiego muzealnictwa skansenowskiego ostatnich lat, będąca bezprecedensowym rozwiązaniem w zakresie ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Projekt ten zakłada rekonstrukcję centrum galicyjskiego miasteczka z równoczesnym pokazaniem jego funkcji –społecznych, gospodarczych, i kulturowych.

Głównym celem zrealizowanego projektu jest podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej polski i jej regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej, przy równoczesnym zachowaniu tożsamości kulturowej oraz zwiększenie dostępu do kultury poprzez ożywienie gospodarcze i społeczne, zwiększenie potencjału turystycznego i kulturowego miasta Sanoka.

{/slides}

Back to top