logo fe

head 01

 head 03

 

Jak skorzystać z Funduszy?

01 Icony  01 dalej  02 Icony  01 dalej  03 Icony  01 dalej  04 Icony

 

 

Beskidzki RajdFundusze Europejskie to nie tylko inwestycje w drogi, firmy czy szkolenia, ale również w turystykę i kulturę. Przekonali się o tym studenci zrzeszeni w Kole Sympatyków FE przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

W czwartek 9 maja wyruszyliśmy na trzydniową przygodę z Funduszami Europejskimi. Pierwszym etapem rajdu był Nowy Sącz. Dawny gród lokowany w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej jest doskonałym przykładem wykorzystania środków unijnych. Dzięki niemu odrestaurowano m.in. rynek, deptak (ulice: Jagiellońska-Szwedzka-Wałowa) szkoły, budynek dawnego Sokoła. Organizowane są także imprezy kulturalne.

Beskidzki Rajd Funduszowy

Dzięki współpracy z Lokalnym Punktem Informacyjnym FE w Nowym Sączu odwiedziliśmy Małopolskie Centrum Kultury Sokół, w którym Pan dyrektor Oddziału - Galeria BWA Sokół, Janusz Wójcik opowiedział nam o realizowanych projektach oraz oprowadził po galerii pokazując pracę MCKS  od „zaplecza”.

Kolejne umówione spotkanie, tym razem w Instytucie Europa Karpat. Głównym celem wspomnianej instytucji jest przygotowanie i realizacja międzynarodowych programów z zakresu promocji dziedzictwa kulturowego, społecznego i przyrodniczego w kontekście kulturowym Karpat. Zadania te realizowane są poprzez nawiązywanie współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi oraz cyklicznieodbywające się imprezy: „Nasze wiano dla Europy”, „Karpaty Biedne lecz bogate”, „Biesiady Karpackie”.

Beskidzki Rajd Funduszowy

Jednym z przykładów innowacyjnego sposobu podejścia do promowania atrakcyjności turystycznej jest projekt „Karpacka Mapa Przygody” realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

W piątek odwiedziliśmy wpisany w 2000 roku na listę światowego dziedzictwo UNESCO Bardejov na Słowacji. Po zwiedzeniu zabytkowej zabudowy miasta udaliśmy się na spotkanie do Urzędu Miasta, gdzie poznaliśmy bliżej rojekt: „Trasy Rowerowe Krynica – Zdrój – Bardejov” dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej zeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Owocem współpracy między oboma krajami są również Domy Polsko – Słowackie w Gorlicach, Krynicy i Bardejovie.

W sobotni poranek udaliśmy się do Krynicy-Zdroju, perły małopolskich uzdrowisk, gdzie zapoznaliśmy się z najważniejszymi realizowanymi projektami, w tym m.in. z „Modernizacją Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju”.

Beskidzki Rajd Funduszowy

Pogranicze polsko-słowackie to jeden z najpiękniejszych regionów zjednoczonej Europy, ale również doskonały przykład dla przyszłych pokoleń jak powinna odbywać się współpraca transgraniczna, również ta z wykorzystaniem unijnych funduszy.